تبلیغات
ایلیا - اصطلاحات سیاسی
اصطلاحات سیاسی | جامعه شناسی ,

اخوان المسلمین:

جنبشی که حسن البنا در 1929 در مصر پدید آورد و ایوئولوژی آن آئین اسلام است و در اصول سیاسی و اجتماعی خواهان بازگشت به اصول حکومت اسلامی در نخستین سده های آن است. این جنبش در پایان جنگ جهانی دوم در حدود دو میلیون نفر عضو داشت که بیش از یک چهارم آن مصری بودند و نفوذ بسیاری در کشور های عرب،بویژه در در مصر داشت. در 1948 جنبش توطئه ئی برای قتل نخست وزیر مصر – که جلو فعالیتهای آنرا گرفته بود – ترتیب داد که در نتیجهء آن حسن البنا کشته شد.

اخوان المسلمین نخست از شورش ژوئیه 1952 که گروه افسران به رهبری عبد الناصر بر پا کردند هواداری کرد،اما با نزدیک شدن ژنرال نجیب و جمال عبدالناصر به غرب با آنان به مخالفت برخاست و خواستار آن شد که تصمیم های دولت مصر نخست به تصویب جنبش برسد.مبارزات آنان با دولت مصر به آنجا انجامید که در 1954 قصد جان ناصر کردند،و در نتیجه،سازمانهاشان منحل و دارائیهایشان توقیف شد و جمعی از سرانشان اعدام شدند. پس از آن مرکز جنبش را به دمشق بردند.


نوشته شده توسط محسن کفاش در جمعه 31 فروردین 1386 و ساعت 10:04 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ مختصری از فمینیسم+ نیایش های دکتر شریعتی + اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ درجه آزادی+ اصطلاحات سیاسی+ نیایش های دکتر شریعتی+ نهج البلاغه+ مختصری از مکتب فرانکفورت+ نیایش های دکتر شریعتی+ اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ اصطلاحات سیاسی

صفحات: