تبلیغات
ایلیا - فضای سایبرناتیک
فضای سایبرناتیک | علمی ,

فضای سایبرنتیک را همهء شما می شناسید!!!

شما که با استفاده از فضای مجازی اینترنت از منزل خود اتاق یک هتل در یک کشور را رزرو می کنید یا خرید وسایل مورد نیاز خود را از این طریق انجام می دهید، چت می کنید، ایمیل می فرستید، تبلیغات و بازاریابی انجام می دهید و ... به شما یک سایبرنورد می گویند، یعنی کسی که در فضای سایبر سفر می کند. اما فضای سایبر چیست؟

اصطلاح فضای سایبر که به وسیله نویسنده داستانهای علمی- تخیلی، ویلیام گیبسون در رمان وی با نام «نورومانسر» ساخته شد و به عنوان«توهم توافقی» تعریف می شود.

این اصطلاح به هر اتاق و هر فضائی اطلاق می شود که بوسیله نرم افزار در رایانه ایجاد می گردد و تجربه حقیقت مجازی را تولید می کند. اتاق فرمان را در دنیای مجازی رایانه به دست می گیرد و چگونگی حس کردن و فهمیدن شرکت کنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد. به جرات می توان گفت بزرگترین فضای سایبر را که میلیونها کاربر را به یکدیگر متصل می کند، فضای مجازی اینترنت ذکر کرد.

سایبر از پیشوندهای رایج در دههء 90 میلادی است و در واقع دنیائی است که تحت سلطه رایانه است. اما واژه ای که در واقع تمامی شور و شوق سایبرگونه را آغاز کرد، سایبرپانک بود. سایبر پانک به عنوان زیر مجموعه ژانر علمی- تخیلی پرطرفدار در دههء 80 میلادی شروع شد و نمایانگر تخریب آینده در زمان حال و دخالت تکنولوژی بر زندگی انسان است. لازم به ذکر است که فضای سایبرناتیک فی الواقع مفهومی جدید نیست بلکه تکنولوژی تمام اطلاعاتی و کلان رسانه ای است که محصول پیشرفت های فرامدرن بوده است.


نوشته شده توسط محسن کفاش در سه شنبه 5 اردیبهشت 1385 و ساعت 10:04 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ مختصری از فمینیسم+ نیایش های دکتر شریعتی + اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ درجه آزادی+ اصطلاحات سیاسی+ نیایش های دکتر شریعتی+ نهج البلاغه+ مختصری از مکتب فرانکفورت+ نیایش های دکتر شریعتی+ اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ اصطلاحات سیاسی

صفحات: