تبلیغات
ایلیا - مارکسیسم و نظریات کارل مارکس(قسمت اول)
مارکسیسم و نظریات کارل مارکس(قسمت اول) | جامعه شناسی ,

مارکسیسم نظریه ای در باب چگونگی تحول زندگی اجتماعی – تاریخی انسان و قانون های حاکم بر آن ، که پایه گذاران آن کارل مارکس فیلسوف ، اقتصاددان و جامعه شناس آلمانی و فردریش انگلس یارو همفکر نزدیک او ، هستند. در معنای وسیع کلمه مارکسیسم یک مکتب فلسفی- سیاسی است که شاگردان روسی مارکس و انگلس ، بویژه پلخانف و لنین ، در پر کردن خلاء های آن و قالب گیری آن به صورت یک دستگاه جامع نظری – شامل بحث مابعد الطبیعه، فلسفهء تاریخ ، جامعه شناسی ، اقتصاد و انجام شناسی تاریخ- نقش بزرگی داشته اند، چنان که جدا کردن آراء آنها از آراء اصلی مارکس کاری دشوار است.

کارل مارکس بزرگترین پسر هاینریش و هنریتا مارکس ، 5 مه 1818 در شهر آلمانی تریر واقع در کرانه رود راین چشم به جهان گشود. پدر او یک حقوق دان بود و به ریاست کانون وکلای شهر خویش نیز رسیده بود. هم پدر و هم مادر مارکس از تبار روحانیون کلیمی اروپا بودند. هاینریش آلمانی و هنریتا هلندی تبار بود. مارکس جوان در خانوادهء بورژوازی پرورش یافته بود که تنش های ناشی از موقعیت اجتماعی اقلیتی در فضای ان به خوبی محسوس بود. مادر او که تحصیلاتی نداشت و هرگز یاد نگرفته بود آلمانی را به درستی بنویسد و یا بدون لهجه به زبان آلمانی صحبت کند ، نمی بایست چندان نفوذی بر مارکس جوان گذاشته باشد. بخت با مارکس جوان یار بود که علاوه بر پدرش ، الگوی دیگری به نام فرایهر لودویک و وستفالن را در همسایگی اش در اختیار داشت.

استادان مارکس در دانشکده حقوق برلین ، از جمله ساوینی ، استاد درس قضاوت و گانس استاد درس حقوق جنائی نیز بر مارکس جوان بی تاثیر نبودند.

اما این دو استاد هگلی مسلک نبودند که مارکس جوان را به بینش تازه اش ترغیب کرده بودند ، بلکه  گروهی از هگلگرایانه جوان که کم و بیش معاصر هگل بودند ، جهت فکری جدید مارکس را تعیین کرده بودند. این فیلسوفان جوان که دستهء کوچکی از بدعت گذاران را تشکیل داده بودند، گرچه از بسیاری جهات از استادشان پیروی می کردند ، اما در ضمن به دنباله روی از هگل اکتفا نمی کردند. روزهای دانشجوئی مارکس با تسلیم رسالهء دکترایش تحت عنوان « دربارهء تفاوتهای فلسفهء طبیعی دموکرتیوس با اپیکور» به دانشگاه ینا ، به سر رسیدند.

در آوریل سال 1843 ، مارکس با عشق دوران کودکی اش ، دوشیزه ینی فون وستفالن پیوند زناشوئی بست. سپس مدت هفت ماه در بادکروزناخ اقامت گزیدند. در این ماههای شیرین عسل و عشق جوانانه، مارکس تقریباً از صد جلد کتاب مربوط به نظریه های تارخ اجتماعی و سیاسی یادداشت بر داشته بود، از جمله روح القوانین مونتسکیو و قراردادهای اجتماعی روسو.

مرکس به همراه همسرش آلمان را به خاطر فضای بیش از پیش ارتجاعی در نوامبر 1843 به قصد پاریس ترک گفت. مارکس در سالهای اقامت در پاریس ، به مطالعهء نظریه های اصلاحگران و سوسیالیستهای گوناگونی پرداخته بود که در آلمان برایش دسترسی ناپذیر بودند.   


نوشته شده توسط محسن کفاش در چهارشنبه 9 فروردین 1385 و ساعت 08:03 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ مختصری از فمینیسم+ نیایش های دکتر شریعتی + اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ درجه آزادی+ اصطلاحات سیاسی+ نیایش های دکتر شریعتی+ نهج البلاغه+ مختصری از مکتب فرانکفورت+ نیایش های دکتر شریعتی+ اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ اصطلاحات سیاسی

صفحات: