تبلیغات
ایلیا - خلاصه زندگینامهء استاد علامهء جعفری
خلاصه زندگینامهء استاد علامهء جعفری | فلسفی ,

 

استاد علامه محمد تقی جعفری به سال 1304 خورشیدی در شهر تبریز متولد شد و پس از تحصیلات عالیعه علوم اسلامی در شهر تبریز ، تهران، قم و نجف اشرف در محضر آیات اعظامی چون ، میرزا فتاح شهیدی، تنکابنی  و خویی و ... کسب فیض نمود.

از آثار قابل توجه ایشان شرح و تفسیر بر نهج البلاغه و مولوی و جهان بینی را می توان نام برد.

به جزء اثار منتشر شده هنوز بالغ بر 60 کتاب و مقاله دیگر استاد منتشر نشده است. فی الواقع  با این تعداد آثار این فیلسوف بزرگ بالغ بر 150 عنوان می باشد.  

کتابهای ایشان در زمینه های؛ فقه، علوم سیاسی، روان شناسی، علوم تربیتی، معارف اسلامی، نظریه زیبائی و هنر در اسلام ، مباحث فلسفی و کلامی، مشحون از آراء و نظریات ابتکاری و بدیع است.

استاد علامه جعفری همچنین مکاتبات علمی با برتراندراسل فیلسوف شهیر انگلیسی داشته است که طی آن ایشان به برخی از نظریات راسل انتقاد وارد ساخته است؛ از جمله کتب ایشان در مباحث می توان به ، نقد و بررسی افکار راسل، توضیح و بررسی مصاحبه راسل ـ وایت اشاره کرد.

از جمله دیگر آثار فراموش نشدنی این دانشمند بزرگ می توان به کتاب ایشان تحت عنوان «بررسی و نقد سرگذشت اندیشه ها» که در برگیرندهء نقد و تحلیل نظریات آلفرد نورث وایتهد پدر منطق ریاضی که از جمله بزرگترین فلاسفه اروپا ، نام برد.

کتب منتشره شدهء استاد در زمینه نقد و تحلیل فلسفه پوزیویستسی و نئوپوزیتیویستی معاصر غرب شامل شرح و نقد نظریات کانت،هگل،دکارت و هیوم می باشند.

استاد علامه جعفری بر بیماری در تاریخ 25/8/1377 به رحمت ایزدی پیوست.


نوشته شده توسط محسن کفاش در چهارشنبه 9 فروردین 1385 و ساعت 08:03 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ مختصری از فمینیسم+ نیایش های دکتر شریعتی + اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ درجه آزادی+ اصطلاحات سیاسی+ نیایش های دکتر شریعتی+ نهج البلاغه+ مختصری از مکتب فرانکفورت+ نیایش های دکتر شریعتی+ اصطلاحات سیاسی+ نهج البلاغه+ اصطلاحات سیاسی

صفحات: